Co to są maty stalowe?
Maty stalowe, obok prętów i walcówki, należą do najpopularniejszych wyrobów hutniczych. To nieodzowne elementy każdej budowy. Są nazywane także zbrojeniowymi, co jednoznacznie wskazuje ich główne przeznaczenie w sektorze budowlanym. Wyjaśniamy jak skonstruowane są maty stalowe i jakie mogą mieć zastosowanie.
Jak skonstruowane są maty zbrojeniowe?
Konstrukcja maty opiera się na stalowych prętach, które są ułożone w charakterystyczny wzór kraty. Standardowe elementy mają wymiar 2,15 x 5 m, ale dystrybutorzy wyrobów hutniczych mają w swoim asortymencie różnorodne rozwiązania, dopasowane do potrzeb i preferencji zamawiających. Maty mogą powstać z drutów gładkich lub żebrowanych. Pierwsze z wymienionych cieszą się większą popularnością, ale oba rodzaje znajdują zastosowanie w sektorze budowlanym. Elementy te są zgrzewane, jakość wykonania maty wpływa na jej wytrzymałość i walory użytkowe. Wpływ na wyrób hutniczy mają również surowce użyte w procesie produkcji. Z uwagi na to, istotne jest, aby wybierać produkty renomowanych dostawców.
Zastosowanie mat w branży budowlanej
Maty służą do zbrojenia konstrukcji betonowych: wzmacniają ten materiał i stanowią dla niego podporę. Tą metodą zabezpieczane są posadzki, stropy, podłogi i ściany. Co więcej, maty służą także do wzmacniania autostrad oraz dróg, a więc szczególnych inwestycji narażonych nie tylko na skutki oddziaływania warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim – poddanych znacznym obciążeniom. Są stosowane ponadto przy tworzeniu instalacji ogrzewania podłogowego. Maty sprawdzą się również przy budowlach opartych o żelbeton. Stalowa kratownica zabezpiecza poszczególne elementy konstrukcji, czym przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa całej inwestycji.
Maty stalowe są stosowane powszechnie w branży budowlanej również z uwagi na fakt, iż bezproblemowo łączą się z innymi elementami konstrukcyjnymi, stosowanymi na budowie, takimi jak kątowniki czy drewniane detale.