Czym różnią się pręty ciągnione od walcowanych?
Pręty są jednymi z prostszych wyrobów. Osoby spoza branży nie wiedzą jednak, że pręty mogą powstawać na skutek dwóch różnych procesów: walcowania i ciągnienia. Gotowe pręty, które powstały różnymi technikami, mają inną charakterystykę. Warto przyjrzeć się bliżej obu metodom.
Technika walcowania
Na czym polega walcowanie? Najprościej mówiąc: stal podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a następnie poddaje działaniu zestawowi walców, które zmieniają jej pierwotne parametry, np. rozmiar. Walcowanie można przeprowadzać też na zimno. Walcowanie ma na celu zniszczenie nanostruktury materiału, dzięki czemu nowy produkt uzyskuje inne, pożądane właściwości, niż przed rozpoczęciem procesu. Walcowanie na zimno jest minimalnie efektywniejsze. W zależności od metody walcowania można zmienić elastyczność lub wytrzymałość produktu. Walcowanie na gorąco obniża nieco wytrzymałość stali, jednak jest metodą szybką i wysoko powtarzalną.
Technika ciągnienia
Ciągnienie to technologia bardzo precyzyjna. Stosuje się ją tam, gdzie konieczne jest zachowanie walorów mechanicznych materiału początkowego. Rozciąganie prętów sprawia, że te wyroby hutnicze tracą nieco elastyczności, jednak zyskują wysoką wytrzymałość. Ta z kolei jest kluczowa w wielu branżach. Ciągnienie nie wpływa także na wewnętrzną strukturę materiału. Można stwierdzić, że to prosty zabieg, który można opisać jako zwiększanie długości kosztem zmniejszania średnicy. Wymaga on jednak sporej wiedzy, doświadczenia i dostępu do nowych technologii. Fachowo przeprowadzony skutkuje otrzymaniem gładkiej powierzchni, która nie wymaga dalszej obróbki. Jak już było wspomniane, ciągnienie jest metodą bardzo precyzyjną, pozwala uzyskać oczekiwany kształt elementu. Te technika stosowana jest wszędzie tam, gdzie walcowanie staje się za mało dokładne. Obróbka plastyczna przez rozciąganie materiału zazwyczaj stosowana jest w technologii na zimno, chociaż niekiedy wykonuje się też tego typu prace na gorącym materiale.