Jakie średnice mają pręty żebrowane?
Stal zbrojeniowa, czyli materiał powszechnie stosowany w budownictwie, występuje przeważnie w postaci prętów gładkich i żebrowanych. Pręt stalowy stanowi wyrób hutniczy sprzedawany w kręgach lub w wiązkach. Pręty stalowe charakteryzuje użyta do ich produkcji stal zbrojeniowa. Ponadto dzieli się je ze względu na średnicę oraz wymiary i rodzaj przekroju. Na rynku dostępne są wersje o przekroju okrągłym, kwadratowym, prostokątnym oraz sześciokątnym. Poniżej odpowiadamy na pytanie o średnice prętów żebrowanych.
Waga prętów żebrowanych a ich średnica
Projekt konstrukcyjny powinien zawierać informacje na temat klasy i gatunku stali zbrojeniowej potrzebnej do jego wykonania, wymaganej ilości prętów stalowych, ich długości, średnicy i kształtu. Pręty żebrowane oznacza się klasami A-II, A-III oraz A-IIIN. Produkty te wyróżnia nie tylko znaczna wytrzymałość, ale również wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych i bardzo dobra przyczepność do betonu – stal zbrojeniowa w połączeniu z betonem tworzy przełomowy kompozyt. Jednak ich obróbka wymaga czasu oraz większych nakładów pracy niż w przypadku prętów gładkich.
O przynależności stali zbrojeniowej do danej klasy decyduje jej wytrzymałość, czyli właściwość mechaniczna określająca maksymalny stopień wygięcia omawianego materiału budowlanego, po którym wróci on do swojej poprzedniej formy. Pręty żebrowane z klasy A-II służą do stawiania zbrojenia nośnego, natomiast te z klasy A-III do wznoszenia zbrojenia głównego. Artykuły zaliczane do klasy A-IIIN uznaje się za najbardziej wytrzymałe elementy konstrukcyjne.
Zadaniem producentów stali zbrojeniowej jest dbanie o zachowanie właściwych proporcji. Ciężar prętów stalowych musi być dobrany do ich średnicy (d) – jej zwiększenie oznacza automatycznie wzrost wagi surowca. Dysponowanie informacjami na temat wspomnianych wartości prętów pozwala ustalić, ile metrów bieżących (m.b.) materiału zawiera się w tonie. Waga prętów stalowych, w tym tych żebrowanych, zależy od ich średnicy – średnica prętów żebrowanych jest uśredniana, czyli wynika z ilości użytego do ich produkcji materiału. Dlatego ciężar 1 m.b. stali zbrojeniowej w przypadku różnych średnic jest inny. Pręty żebrowane mogą mieć następujące średnice: 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 25, 28, 32 milimetrów (mm).