Przykładowe produkty ze stali ciągnionej
Ciągnienie to proces technologiczny stosowany w metalurgii polegający na formowaniu drutu, pręta w wyniku przeciągnięcia go przez otwór w specjalnie ukształtowanej matrycy zwanej ciągadłem pod wpływem przyłożonej z zewnątrz siły – zwanej siłą ciągnienia. Powstała tak np. stal może przyjmować róże kształty, a w wyniku całego procesu nowopowstałe produkty zyskują nowe właściwości fizyczne. Jakie elementy powstają ze stali ciągnionej?
Właściwości stali ciągnionej
Proces ciągnienia pozwala wyprodukować drut o niewielkich średnicach oraz rury o małej grubości ścianki. Dotyczyć może wytwarzania profili pełnych oraz rurowych, które zastosowanie mają w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Powstałe w wyniku ciągnienia elementy stalowe mają gładkie powierzchnie na całej swej długości, co zwiększa ich praktyczne wykorzystanie.
Wyróżnia się dwa sposoby ciągnienia metalu: na mokro i na sucho — do obróbki drutów i produkcji wyrobów średnicy poniżej 2 mm. Pręty ciągnione są niezwykle wytrzymałe, trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Jakie są przykładowe produkty ze stali ciągnionej?
Stal ta wykorzystywana jest w budownictwie do betonów sprężonych, produkcji gwoździ i skobli, elektronice, czy też przemyśle elektrotechnicznych, włókienniczym i kowalstwie artystycznym. Ponadto z tego typu produktów korzystają zakłady przemysłu maszynowego, które wykorzystując technikę ciągnienia, produkują liny, nity, śruby, zawleczki łańcucha, łożyska toczne, osie i wały napędowe.
W wyniku ciągnienia otrzymać można płaskowniki ciągnione, walcowane, pręty okrągłe, kwadratowe, trójkątne czy też sześciokątne, a także teowniki, kątowniki, półwałki, ceowniki kwadraty ciągnione itp. produktu. Stal formowana na zimno jest błyszcząca, cechuje się wyższą dokładnością wymiaru niż w przypadku wyrobów stalowych formowanych na gorąco. Można ją wykorzystać do produkcji elementów hydrauliki i pneumatyki siłowej, okuć meblowych, sworzni, bądź podzespołów samochodowych oraz maszyn.